Bugün çok severek yaptığım bir geri dönüşüm projesi paylaşacağım. Kış soğukları peşimizi bırakmamaya kararlı olduğundan eski kazaklardan bere ve eldiven yaptım. Her ikisinin de yapımı çok kolay olduğundan toplamda yarım saatinizi ayırmanız yeterli olacak. Bere ve eldivenin detaylı yapılışını Youtube kanalımız için videolu olarak anlattım. Ama anlatmak yetmez diye bir de takıp pozladım.

Soğuk havalara çok dayanıksız biri olarak kışın en sevdiğim şeylerden birinin bere takmak olduğunu söyleme gerekiyor. Bu yüzden gözden çıkardığım eski kazaklarla seri üretime geçmeyi planlıyorum. Sakın İzmir’de yaşadığımdan kışları mutlu mesut geçirdiğimi zannetmeyin. İzmir’in iç yakan soğuklarını ancak burada yaşayanlar bilir.

Eldiven kullanmak konusunda bere kadar iyi olmadığımı söylemem lazım ancak zorlu kış şartları beni 5 dakikada eldiven yapmak zorunda bıraktıysa ben ne yapabilirim ki? Şimdi gelelim bu kendin yap projelerimizin yapılışına.

İhtiyaç Listesi

  • Eski kazak veya süveter
  • Tekstil yapıştırıcısı
  • Yün ve çuvaldız
  • Eldiven yapılışı

Eldiven yapımı
Kazağınızı ters çevirerek düz bir yüzeye serin.
Elinizi kazağın üstüne koyun ve etrafından 1 cm boşluk bırakarak sabun veya kalem yardımıyla çizin. Kısacası elinizin kalıbını çıkartın.
Kazağı işaretlediğiniz yerden kesin.
Tekstil yapıştırıcısını tersten sadece kenarlara sürün ve eldiveninizi yapıştırın.
Yapıştırıcı tamamen kuruduktan sonra eldiveniniz hazır. Dikmeye üşenmeyenler yapıştırmak yerine kenarlarından dikmeyi de tercih edebilirler.

Bere yapılışı
Yine kazağınızı ters çevirerek düz bir yüzeye serin ve severek kullandığınız bir bereyle ölçününü bulun.
İsterseniz kafanızın etrafından ölçüm yaparak da bu işlemi yapabilirsiniz. Uzunluğu ise tamamen bereyi nasıl kullanacağınıza bağlı. Uzun ve salaş modellerde daha uzun bırakmalısınız.
Bere için kendi ölçünüze uygun dikdörtgeni kesin.
Çuvaldıza yün geçirerek dikdörtgenin uzun kenarını dikin.
Açık kalan iki kenardan birini büzerek dikin ve bereniz hazır:)

Güle güle kullanın…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz