Evi dekore etmenin çok masraflı olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yaşadığınız ortamı değiştirmek veya yepyeni bir yaşama başlamak isteyenler için çok ekonomik önerilerimiz var. Az para harcayarak basit dokunuşlarla yapabileceklerinizin sınırı yok. Yeter ki isteyin.

Eskileri Yenilemek

Ucuza dekorasyon peşindeyseniz yapabileceğiniz en temel şey eski eşyaları yenilemek. Bunu yapmak için iki tercihiniz var. Ya evinizde bulunan eşyaları yenileyeceksiniz ya da eskicileri gezip hoşunuza giden parçaları toplayacaksınız. Örneğin biz daha önce paylaştığımız koltuk nasıl kaplanır gönderisi için 30 TL’ye aldığımız koltukları kaplayarak ortaya yepyeni mobilyalar çıkartmıştık. Biraz boya biraz hayalgücüyle alacağınız eski eşyalardan şahane sonuçlar çıkabilir. Ayrıca eskicilerden bulacağınız bazı eşyaların eşi benzeri olmayacak, bunu sakın unutmayın.
eskileri-yenileme

 

Eşyaları Farklı Amaçlarla Kullanmak

Eşyaları amaçları dışında kullanarak hem dinamik hem de farklı bir hava yaratabilirsiniz. Örneğin güzel bir tabureyi saksılık olarak kullanın, eski ahşap bir merdivenin çevresine lambalar asarak aydınlatma ünitesi haline getirin. Porselen çaydanlıklardan vazolar, küçük tencerelerden saksılar yaratın.

esyalari-farkli-kullanmaislevselislevsel-02islevsel-03

 

Bol Çerçeve Kullanmak

Son dönemin en güzel dekorasyon önerilerinden biri duvarları bol çerçeveyle kaplamak. Bunu yaparken seçeceğiniz resimler ve çerçeveler tamamen sizin zevkinize bağlı. İster ailenizin siyah beyaz resimlerini eski çerçevelere koyun, ister seçeceğiniz renkli baskıları çok ucuza alabileceğiniz çerçevelere koyun. Bunu yaparken özgür olun ve örneklerden ilham alın. Gerisi çok kolay…
bol-cerceveli-duvarlar-01bol-cerceveli-duvarlar-02bol-cerceveli-duvarlar-03

Takımlardan Vazgeçin

Yemek takımı, yatak odası takımı, oturma odası takımı… Bunlar artık eskide kaldı. Evinizi ucuza dekore edecekseniz farklı parçaları değerlendirmeyi iyi bilmelisiniz. Örneğin; ahşap bir yemek masasını hepsi birbirinden farklı sandalyelerle donatın. Eskiyle yeniyi aynı anda kullanarak ekletktik bir hava yaratın.
yemek-takimi

Basit Malzemeleri İşlevsel Eşyalara Dönüştürün

İnternette araştırıp bulabileceğiniz binlerce kendin yap (DIY) projesi var. Bu projelerin bir kısmına TarzMeselesi Pinterest sayfasından ulaşabilirsiniz. Öncelikle hangi eşyaya ihtiyaç duyduğunuzu belirleyin. Bu eşyayla ilgili bulabildiğiniz kadar kendin yap projesi araştırın. Bu konularda deneyimli değilseniz basit projeler seçin. Örneğin; pikniğe gittiğinizde bulacağınız bir dal parçasını takı standı olarak değerlendirebilirsiniz veya eski kutuları duvara sabitleyerek saklama üniteleri tasarlayabilirsiniz. Kavanozlardan aydınlatma üniteleri, eski dergilerden tabure yapabilirsiniz.

kendin-yapkendin-yap-03kendin-yap-04

Kırlent, Puf, Minder Hayat Kurtarır

Evinizi dekore ederken ortamı renklendirecek en basit aksesuarlar kırlent ve minderler. Her tarza göre binlerce kırlent alternatifi bulabileceğiniz gibi evde yapımı da çok kolaydır. Koltuğun arka minderlerini çıkartıp farklı renklerde kırlentle doldurmak evde yenileyici bir etki yaratır. Yer minderleri ve puflar yerleri kolayca değiştirilebilen, kaplanabilen ve her odada kullanılabilen aksesuarlar olduğundan tercih sebebidir. Ben yaparım diyorsanız ama nasıl yapılacağını görmek istiyorsanız blogda önceden yapılmışı var.

Raflar, Raflar…

Dekorasyonda hayat kurtarıcı başka bir detay daha. Raflar evin her odasında ihtiyaç duyulan ve güzel görüntü veren  detaylardan. Etrafa saçılan ıvır zıvırı toplamanın yanında eve sıcak bir hava katar. İster IKEA gibi yapı marketlerden hazır raflar satın alın, ister eski teneke kutulardan kendinize özel raflar yapın. Ama raf kullanın.
raf-dekorasyonuraf-dekorasyonu-01raf-dekorasyonu-02raf-dekorasyonu-03

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz