Bir süre önce eski dantellerle düş kapanı yapımını anlatmıştım. Hem benim hem de sizin en beğendiğiniz kendin yap projelerden biri olan düş kapanı, arkadaşlarımın düğününü organize ederken hayat kurtarıcım oldu. Düğün aksesuarlarına karar verirken düş kapanını düğüne özel bir şekilde tasarlamaya karar verdim. Düğün için yaptığımız sandalye süslerinde kullandığımız pembe ve mor renklerden yola çıkarak yapmaya başladığım düş kapanlarına deniz kabukları ekleyerek sahil düğünü konseptine daha uygun hale getirdim. Aslında düğün alanının üstüne asmak için yaptığım düş kapanları çok beğenilince nikah takının bulunduğu alanı da düş kapanlarıyla süslemeye karar verdik.

Düğünde Dreamcatcher Sandalye Süsleri

Sezen&Ateş’i kötülüklerden koruması dileğiyle nikah takına da kurdeler, deniz kabukları ve tabii ki tüylerle süslü bir düş kapanı yaptım. Sahil düğününde özellikle düğün alanının üstünde beyaz rengin hakim olmasını istediğimizden düş kapanlarının bir kısmını da sadece beyaz dantel ve kurdelelerle tasarladım. Düş kapanları hem görüntü hem de anlam açısından düğünlere çok yakıştırdığım bir aksesuar. Özellikle sarkan kurdele ve danteller rüzgarda savrularak çok güzel bir görüntüye de imza atıyor. Çok ucuza hızlı bir şekilde mal edebileceğiniz düş kapanı için malzeme listeniz ise oldukça basit.

Düğün İçin Düş Kapanı Yapımı

Malzemeler:

  • Ahşap kasnaklar
  • Kurdele
  • Dantel parçaları
  • Kumaş parçaları
  • IKEA Alvine perde
  • Yapıştırıcı
  • Kuş tüyleri, deniz kabukları ve boncuklar
  • Mumlu ip

Düş kapanı yapımı

Kasnakların ortasına eski bir dantel parçası gerdirebilirsiniz. Bunun dışında dantel kurdeleyi çaprazlama olarak yapıştırdığınızda da güzel bir sonuç aldığınızı ve işleri hızlandırdığınızı söyleyebilirim. Dediğim gibi ben tek tip aksesuarlar yerine çeşitlilikten yana olduğum için farklı metodları denedim.

Düğün Aksesuarı: Dreamcatcher Yapımı

IKEA Alvine perde düğünde kullanmak için muhteşem. İki kanadı 30 TL’ye satılan bu dantel perdeyi şeritler halinde keserek düş kapanı yapımında kullanabilirsiniz. Kasnağın orta kısmında kullanmak içinse kasnağı perdenin üzerine koyarak kalemle iç kısmından çizin. Makasla kestiğiniz parçayı mumlu ip yardımıyla kasnağa gerdiğin.

DIY Dreamcatcher dugun-dus-kapani-yapimi-09

Kasnakların doğal ahşap görünümünü sevdiğim için tamamen kapatmamayı tercih etsem de nikah alanındaki sandalye başlarına taktığımız düş kapanlarının kasnaklarını dantelle kapatmayı tercih ettim. Orta kısmını bitirdikten sonra şeffaf patex yapıştırıcıyı kasnağın içine ve dışına sürerek şerit danteli yapıştırdım. Bu sayede kasnağı tamamen kapatmadan dekore etmiş oldum.

Kendin Yap Düşkapanı

İlk iki aşamadan sonra işiniz daha kolay. Düğün konseptinize uygun renklerde saten ve şifon kurdeleri biraz uzun keserek kasnağın bir ucuna bağlamaya başlayın. Aralara şerit kurdeleler ve danteller bağlamayı da ihmal etmeyin. Mumlu ipe veya kendir ipi gibi doğal bir malzemeye geçireceğiniz deniz kabukları ve boncuklar tasarımınıza hareket katacaktır. Ancak bu detaylara hiç girmeden de güzel bir aksesuar elde ediyorsunuz.

dugun-dus-kapani-yapimi-10 dugun-dus-kapani-yapimi-11

Düş kapanınızın püsküllerini yaparken orta kısmı daha uzun bırakarak kenarlara doğru sarkıttığınız kurdelelerin boyunu kısaltın. Kuş tüyleri düş kapanının olmazsa olmazı. Bembeyaz tüyler düğüne çok uygun ancak biraz sprey boyayla uç kısımlarına renkler atabilirsiniz.

dugun-dus-kapani-yapimi-15

Düğüne Özel Düşkapanları dugun-dus-kapani-yapimi-14 dugun-dus-kapani-yapimi-16

Daha fazlasını sizin hayal gücünüze bırakıyorum. Düğün hazırlıklarıyla ilgili detaylar gelmeye devam edecek;)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz