Hiçbir zaman yılbaşı gecesi dışarılarda olmaya meraklı bir insan olmadım. Benim için yıbaşı, en sevdiğim dostlarımla hazırladığımız ev partisi demektir. Bu sene yeni yıla girerken ev partimizi bambaşka bir ortama taşımaya karar verdik. Aslında son birkaç senedir çok popüler olsa da pek denemeye fırsat bulamadığımız villa kiralama hadisesi bu planımızı gerçekleştirmemiz için harika bir seçenekti. Bir arkadaşımın arkadaşı :)) olan villasepeti.com‘dan Serdar, bize Dalyan‘da çok güzel bir villa önerdi. Villanın internetteki fotoğraflarını görünce alternatif görme gereği bile duymadık.

Dalyan Villa Kiralama

4 yatak odalı, havuzlu, bahçeli, sayısız balkonlu bu şahane şey aynı zamanda Dalyan Merkez’de yer alıyordu. Çok uzatmadan ev ayarlandı. 3 günlük güzel bir yılbaşı turu bizi bekliyordu. 8-10 kişi çok rahat kalınabilecek villaya 6 kişi giderek ne kadar zengin olduğumuzu da 😉 elaleme göstermiş olduk. (Gelemeyen arkadaşlar sağolsun!). Neyse gelemeyen arkadaşları sosyal medya paylaşımlarımızla delirterek ödediğimiz fazla paranın acısını çıkartmayı da ihmal etmedik tabii. 3 günlük seyahatimizi farklı objektiflerden görmek isterseniz instagram etiketimiz şudur: #projectdalyan

dalyan-gezisi-03

Bu yılbaşı seyahati Dalyan’a ilk gidişim değildi ama Dalyan, ilk gördüğümden beri en sevdiğim sahil kasabalarından biri. Aslında sahile değil İztuzu’na bağlanan Köyceğiz Gölü‘ne (Dalyan kanalı) kıyısı var. Küçük olmasına rağmen yerleşimin olduğu yerlerden. Bu yüzden kışın tatilcilerin terkettiği ruhsuz yazlık mekanlarından çok farklı bir yer. Dalyan’ın en önemli özelliği sahili boyunca demirleyen gezi tekneleri. Bu teknelerle İztuzu’na, Dalyan’ın hemen karşı kıyısındaki Kral Mezarları’na ve çok yakındaki çamur banyosuna gidebiliyorsunuz. Bu turu daha önce yapmış biri olarak Dalyan’a ilk gidişinizde bu eğlenceli tekne turunu mutlaka yapmanızı öneriyorum.

Dalyan Gezi Tekneleri

Dalyan tatilimiz boyunca bizim duraklarımız Köyceğiz, İztuzu ve Sultaniye Kaplıcaları idi. Sultaniye Kaplıcaları‘nın 4 TL’lik komik bir giriş ücreti var. Burada hem açık-kapalı kaplıca havuzları hem de çamur banyosu hizmeti sunuluyor. Denizden farksız görünen Köyceğiz Gölü‘nün kenarındaki kaplıca eşsiz güzelliğine rağmen bakımsızlıktan ağlıyor desem yeridir.

Sultaniye Kaplıcaları Manzara

Keşke böyle şahane mekanlar hakkını verebilecek bilinçli insanların elinde olsa. Kaplıca ilk yapıldığı gündeki gibi durduğundan insanda bir zaman tüneli etkisi yaratıyor. Kaplıcadaki binalar sanırım 70’lerden falan kalma. Kendimi bir anda Türk filmi izliyor gibi hissettim. Herşeye rağmen doğa ve çevre o kadar güzel ki bunlar bile sizi rahatsız edemiyor. Mevsimin bize yaptığı en güzel kıyak kaplıcanın neredeyse bomboş olmasıydı. Böylece huzur bulmaya gelen yaşlı bedenleri rahatsız etmeden suyun tadını çıkartabildik.

Sultaniye Kaplıcaları

Gelelim İztuzu‘na… Caretta caretta kaplumbağalarının en çok ziyaret ettikleri bu sahil, Türkiye’nin gerçek anlamda korunan az sayıdaki doğa güzelliklerinden birisi. Ormanın eteklerinde uzanan upuzun bir kumsal ve tertemiz bir deniz. Yazın da kışın da çok keyifli. Aramızda Aralık demeden denize girenler de yok değildi.

İztuzu Sahili

İztuzu Kumsal

Peki biz villada üç gün boyunca ne yaptık dersiniz? Önce villanın kapılarını açar açmaz karşımıza çıkan şömineyi yaktık. Daha sonra müzik tesisatımızı kurup elimize şaraplarımızı aldık ve şöminenin karşısında ateşi izleyerek bitmeyen sohbetler ettik. Bu durum bu şekilde üç gece boyunca devam etti ve biz bir an bile sıkılmadık. Ziyaretimize gelen sokak kedilerini de evimize davet etmeyi ihmal etmedik tabii. Evimizin prensesi Shila bu duruma biraz bozulsa bile.

Dalyan Villa Kiralama

dalyan-gezisi-07

Yılbaşı gecesinde ise tercihimizi rakıdan ve eski 45’liklerden yana kullandık. Bu takıntımızla ilgili güzel bir yazı en kısa zamanda blogda yerini alacak. Yılbaşının en büyük sürprizini Sezen’e evlenme teklif eden Ateş yaptı. Böylece hayatımıza unutulmayacak güzel bir anı daha eklenmiş oldu.

Şömine Minimalist Yılbaşı Ağacı

Sözün özü: Güzel bir arkadaş grubunuz varsa villada tatil yapmak hiç fena bir fikir değil 😉

Dalyan Gezisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz