Tarzınıza uygun parçaları ararken sadece çevrenizle sınırlı mı kalıyorsunuz yoksa online alışverişi çoktan keşfettiniz mi? Eğer keşif sürecini tamamladıysanız ufkunuzu genişletmenin zamanı gelmiş demektir. Sizi yurt dışından hizmet veren e-ticaret siteleri arasında kısa bir tura çıkaracağız. Sürekli takip ettiğimiz bu sitelerden başkalarının üzerinde göremeyeceğiniz parçaları daha uygun fiyatlara satın alabiliyorsunuz.

Öncelikle yurt dışından alışveriş ederken dikkat etmeniz gereken bazı önemli kuralları hatırlatmakta yarar var. Eğer bu kurallara dikkat etmezseniz ya paketleriniz size hiç ulaşmaz ya da gümrüğe takılarak size yüklü masraflar çıkartabilir.

Yurt dışı alışverişlerinde sınırınız 75 Euro‘dur. 75 Euro’nun üzerindeki paketler gümrükte kalacağından sizden vergi talep edilir. Bu vergiler çok yüksek olduğundan paketi teslim almaktan bile vazgeçebilirsiniz. Sakın sınırı az da olsa geçen alışverişlerde “2 Euro’nun hesabı yapılmaz” diye düşünmeyin. 80 Euro yüzünden paketi gümrükte takılan pişman arkadaşlarımız var.

Bir sene içerisinde 75 Euro’yu geçmeyen 5 alışveriş yapabilirsiniz. Bu sınırı geçen paketler gümrükte kaderine terk edilir.

Ücretsiz veya düşük ücretli kargo tercih ettiyseniz paketleriniz takip numarası olmadan gönderilecektir. PTT tarafından yapılan dağıtımlar sırasında kargonuz komşuya hatta apartman girişine bile bırakılabiliyor. Kaybolan kargo ihtimali yaşamak istemiyorsanız takip numarası talebinde bulunabilirsiniz ama bu kargo ücretlerinizi yukarı çekecektir. Paketleri ev yerine sürekli birilerinin hazır bulunduğu iş yerinize istemenizi öneririz.

Yurt dışı sitelerden alışveriş yaparken PayPal veya sanal kredi kartı tercih etmenizi öneririz. Böylece daha güvenli bir şekilde alışveriş yaparak paranızı koruma altına alabilirsiniz.

Bu saydıklarımıza dikkat ettikten sonra sıra keyifli bir alışveriş turuna çıkmaya geldi. Bir sonraki yazıda sık sık alışveriş yaptığımız favori sitelerimizi listeleyeceğiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz