Yeni bir eve taşınırken taşınma işlemi kadar zahmetli ve yorucu bir iş varsa o da temizliktir. Taşınma öncesi evin temiz olması taşınacak kişiye büyük kolaylık sağlar. Bu sebeple taşınmadan birkaç gün önce evin kaba temizliği yapılmış olmalı. Evden eve taşımacılık firması eşyaları taşımadan önce evi güzelce temizlemenizde fayda var. Ancak taşınma öncesi temizliğin normal ev temizliğinden daha detaylı ve özenli olması gerekir. Eğer taşınacağınız evde tadilat yapmayı düşünüyorsanız, tadilatı temizlikten önce yaptırmaya çalışın.

Sizler için taşınma öncesi temizliğe ilişkin işinize yaracak pratik bilgileri bir araya getirdik.

sahibinden-hizmetler

Taşınma öncesi ev temizliğinin püf noktaları

Temizlik öncesi ihtiyacınız olan malzemeleri marketten temin edin. Yer temizleyici, parke cilası, yüzey temizleyici sprey, bez gibi gerekli malzemeleri eve götürün.

Klozet kapağı veya aspiratörün değişmesi gerekiyorsa, temizlikten önce değişimini yapın.

Evde inşaattan kalma atıklar bulunuyorsa temizliğe başlamadan onları evden çıkarın.

Öncelikle evin her bir köşesini elektrikli süpürge ile süpürerek tozlardan arındırın. Sonrasında yer beziyle detaylı bir temizlik yaparsınız.

İlk işiniz camları silmek olsun. Camları silerken sildiğiniz bezden su veya deterjan dökülebileceği için ilk olarak camları silmenizi öneririz.

Evinizin balkonu varsa, camlardan sonra balkona geçebilirsiniz. Balkonunuz ister küçük ister büyük olsun imkanınız varsa hortumla su akıtarak temizlemeyi deneyin. Böylece temizleme işlemi daha kolay olur. Balkonu temizledikten sonra yerleri ve kapıları temizlemeye başlayın.

Dış kapıyı deterjanlı su ile temizleyebilirsiniz. Temizlik sırasında pencereleri açık bırakıp evi havalandırın.

Dolaplar ve çekmecelerin temizliği

Dolap ve kapaklarını içten ve dıştan silin. Dolap içini ve çekmeceleri nemli mikrofiber bez ile silmeye özen gösterin. Dolap üstlerini ve altlarını silmeyi eksik etmeyin.

Mutfak temizliği

Evinizde öncelikli olarak temizlemeniz gereken alanlardan biri de mutfaklar. Yemek hazırlanan bu bölümde her şeyin temiz ve steril olması önemli. Çok fazla gıda ürünü, mutfak aleti, tabak, bardak, çatal vb. mutfak gereci olacağından buranın temiz ve derli toplu olmasında fayda var. Daha önceden kullanılmış bir eve taşınacaksanız, fayansları ve mutfak dolaplarını dip köşe temizleyin. Dolapların içini sirkeli ya da deterjanlı su ile silin. Çabuk kuruması içi dolapları açık bırakın. Ankastre ürünlerinizi de temizlemeyi unutmayın. Lavaboyu iyice ovup pırıl pırıl hale getirin.

Tüm camları içten ve dıştan silin. Mutfağın duvarlarını silin, hatta yıkayabilirseniz daha iyi olur. Mutfak dolaplarını iyice temizleyin. Buzdolabının içini ve dışını silin. Mutfak zeminini, tezgah altı da dahil yıkayın, ıslak-kuru vakum ile çekin.

Banyo temizliği

Banyoda küvet ve duşa kabini temizlemekle işe başlayın. Ürünler daha önce kullanışmışsa, daha detaylı temizlik yapmanızı öneririz. Duvarları seramik temizleyici kimyasal kullanarak fırça ile yıkayın. Küvet, lavabo, kapı ve demirbaşları, tuvalet içini ve dışını iyice temizleyin. Banyo dolabı varsa dolapların içini ve banyo aynasını silin.

Fayansları bol su ile yıkayın.
Evinizi taşırken ihtiyaç duyabileceğiniz tadilat, dekorasyon, iç mimar, nakliye, temizlikçi, elektrikçi, tesisatçı veya boyacı gibi birçok farklı kategoride firma için sahibinden.com’un sahibinden hizmetler sayfasını ziyaret edebilir, burada yer alan 13.000’den fazla kurumsal üyeden hizmet alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz