Bali’ye yarım saat uzaklıktaki iki küçük ada. Gerçek anlamda ufacık tefecik içi dolu fıçıcık iki adadan bahsediyorum. Bu iki adadan birinde kalınca diğerine köprüyle geçiş yapabilirsiniz. Yani hangisinde kalacağınız size kalmış. Ancak bu iki adada araba kullanımı yasak. Sadece turistleri taşımak için kamyonetten bozdukları shuttle araçları kullanılıyor. Bunun dışındaki ulaşım seçenekleriniz motor ve buggy denilen golf arabalarından kiralamak Motorla keşfetmesi çok keyifli bir ada çünkü trafik yoğun değil ve bir uçtan diğer uca gitmeniz yarım saatinizi alıyor. Bazı yollar bozuk olsa bile idare edilecek seviyede diyebilirim. Motor kirası için 70k idr, buggy içinse günlük 700k idr fiyatı gözden çıkarmalısınız. Adalarda bunlar dışında bir ulaşım imkanınız olmadığından tatil planınızı mutlaka buna göre yapın.

Biz bu iki adada toplam 3 gün geçirdik ve çok keyif aldık. Nusa Lembongan’a ilk geçtiğimizde ertesi günün “Sea Silent” olduğunu ve denize açılmanın ve yüzmenin yasak olduğunu öğrendik. Plajlarda ayinler düzenlenip adaklar adayarak okyanusa dualar edildi. Turistlerse uzaktan seyretti:) Plajlara inmek dahi yasak olduğundan motor kiralayarak adaları turlayıp seyir noktalarını gezdik. Denize giremeyince kendimizi Bali’nin meşhur sonsuzluk havuzlarından birine attık.

Nusa Lembongan ve Ceningan Adaları’nda ulaşım ve konaklama seçenekleriyle ilgili detaylı bilgi almak isterseniz daha önceki yazıma göz atmanız yeter.

Booking‘den yer ayarlarken verdiğim linki kullanarak %10 iade alabilirsiniz.
https://www.booking.com/s/11_6/yesimh37

Şimdi Nusa Lembongan ve Ceningan Adaları’nda mutlaka uğramanız gereken sekiz noktayı listeliyorum.

Devil’s Tear

Gördüğüm en iyi seyir teraslarından biri. İzlemeye doyamadığımız manzaralar oluşturan Devil’s Tear’e giderken içeceklerinizi yanınıza alıp bir süre kalmanızı tavsiye ederim. Dalgaların kayalıklara vuruşundan ortaya çıkan gökkuşağını izlemesi bile yeter.

Blue Lagoon

Turkuazın en güzel tonlarını gördüğüm başka bir efsane nokta daha. İzlemeye doyulmayan, fotoğraflarda filtre gerektirmeyen Blue Lagoon, buraya kadar gelip atlamamanız gerekenlerden.

Mangrove Beach

Mangrove Ormanları adanın en önemli noktalarından biri. Dünyada sınırlı sayıda bulunan mangrove ağaçları tuzlu suya dayanıklı yapısıyla biliniyor. Çamurlu kıyılarda yetişen bu ağaçların arasında kano turu yapma şansınız da var. Veya buraya kadar gelmişken mutlaka şnorkel dalışı yapmalısınız. Muhteşem bir deniz altı yaşamı sizi bekliyor.

Ceningan Cliff

Ufacık Ceningan Adası’nda nasıl bu kadar çok görülecek farklı nokta olduğuna biz bile inanamadık. Motorla adanın etrafında turlarken Ceningan Cliff levhasını girip daldık. Biraz kötü bir dağ yolundan motorla tırmanınca karşımıza Nusa Penida Adası Manzarası çıktı. Buradaki manzaranın keyfini çıkartmak için soluklanabileceğiniz bir restoran da var. Vee tabii ki manzaraya karşı yerleştirilmiş salıncaklar:)

Mushroom Bay

Nusa Lembongan’ın maalesef çöp dolu yollarını gördükten sonra plajlarından ümidimizi kesmişken Mushroom Bay yani Secret Beach keşfine gittik ve derin bir ohhh çektik. Şahane bir plaja giriş yaptıktan sonra şnorkelle dalıp deniz altının güzelliğini görmek bize çok iyi geldi. Tropik balıklar ve mercanlarla dolu harika bir koy burası. Plajdaysa devasa deniz kabukları, renkli mercanlar toplayarak dünyanın en güzel hatıralık eşyalarıyla evinize dönebilirsiniz.

Sandy Beach

Sandy Beach Club tarafından ele geçirilmiş gibi görünse de plaja istediğiniz gibi girip çıkabilirsiniz. Beyaz kumsal güneşlenmek ve gün batımını izlemek için efsane bir nokta. Mercanlarla kaplı bir plaj olduğundan şnorkelle dalış yapıp keşfe çıkmanız şart ama oldukça dalgalı bir plaj olduğundan yüzmek pek keyif vermeyebilir. Gün batımında yemek yemek için rezervasyonsuz pek şansınız olmayabilir.

Yellow Bridge

Nusa Lembongan ve Nusa Ceningan adalarını birbirine bağlayan meşhur sari köprü. Hem yayalar hem de motorlar tarafından kullanılan köprü bu iki adanın en meşhur noktalarından biri olduğundan görmemeniz imkansız.

Mahana Point

Efsane manzarasının yanında dalmak isteyenler için iki farklı rampası bulunan mekan soluklanmak için de güzel bir durak. Adrenalin sevenlerdenseniz uğrayın derim.

Dream Beach

Yukarıdan görür görmez büyülendiğiniz bir plaj daha. Arkasında hem konaklamak için bungalovlar hem de çok güzel bir beach club var. Plajı üstten gören salıncakta hatıra fotoğrafı çektirmeyi unutmayın;)

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz