Duvar boyası seçerken dikkat etmemiz gereken noktalar; boyanın hangi yüzeye uygulanacağı, yüzey üzerinde ne kadar örtücü etkisi olacağı, kıvam ayarlaması yapılırken boyanın su kaldırma gücü, yüzeye kolay uygulanabilmesi, fiyatı ve kalitesidir.

Boyanın tek kat sürüldüğünde ne kadar alan kapladığı, en önemli hususlardan biridir. Eğer ki bu alan büyükse, kullanacak olduğumuz boya miktarı çok daha az olacaktır. Bunun haricinde eğer ki su bazlı boya kullanacaksak su kaldırabilirliği, solvent bazlı boya  seçeceksek tinerle ne kadar inceltilebileceğine dikkat etmeliyiz. Solvent bazlı boya seçiminde inceltme oranı yüksek olanları tercih etmeliyiz.

duvar-boyasi

Boya gibi yapı ve dekorasyon malzemeleri, kullanacağımız yapıya renk vermek için ya da koruyucu bir katman oluşturma amaçlı kullandığımız kimyasal malzemelerdir. Boyaların başlığında; bağlayıcılar, kimyasal katkılar, dolgu malzemeleri ve çözücüler olmak üzere 4 adet alt eleman vardır. Boyayı yüzeye uygulamak için kullanılan rulo, fırça, maskeleme bandı, zımpara gibi yardımcı ürünler bulunmaktadır.

Boya Malzemeleri Kullanılırken Bilinmesi Gerekenler

Uzun tüylü olan rulolar plastik ve dış cephe boyamasında kullanmak için uygundur. Bu tip rulo ya da fırçaların kısa tüylü olanları ise saten boya için kullanılabilir. Grenli boya kullanmak istiyorsak; mercan rulolar bu iş için tasarlanmıştır. Boya fırçası kullanırken fırçanın tüylerinin dökülmemesi için, fırça boyaya başlamadan önce, üzerinde toz varsa arındırılmalıdır. Boya malzemelerinin temizliği yapılırken, kullanmış olduğumuz boyanın özelliklerine göre, farklı temizlik ürünleri kullanılmalıdır.

Geniş bir yüzeyde rulo kullanmak istiyorsak, kesişim noktalarının ve eğer ki varsa kapıların pencerelerin fırça ile boyanması daha uygundur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz